ČeštinaAngličtinaNěmčinaSlovenština
 
Kategorie produktů   

OVČÍ VLNA

MARIPOSA-PASHMINA ►PRAVÉ KAŠMÍROVÉ ŠÁLY, PRAVÉ PAŠMÍNY, VLNĚNÉ A HEDVÁBNÉ ŠÁLY, ŠTÓLY   


OVČÍ VLNA 

Ovčí vlna  je textilní surovina ze srsti ovce domácí.
Článek pojednává o procesu získání spřadatelného vlákna ze srsti zvířat, vlastnostech a druzích materiálu a způsobech použití pro textilní výrobky. Příspěvek se netýká ani ostatních živočišných textilních vláken ani přízí na ruční pletení, kterým se někdy také říká vlna. 
 

Ovčí vlna 
Ovce se dožívají 10–12 let, za rok může každému zvířeti narůst nejméně 3 kg vlny, některá plemena dávají až 18 kilogramů. Vlna se stříhá jednou nebo dvakrát do roka (zručný střihač ostříhá přes 20 ovcí za hodinu). Ostřihaná vlna se ukládá jako celistvé rouno, jehož různé části se později zařazují do určitých kvalitativních tříd.
Surová, potní vlna[2] obsahuje v průměru jen méně než polovinu váhového množství spřadatelných vláken, 10–45 % je tuk a pot, 5–20 % jsou nečistoty, které se dostaly do srsti na pastvině, mimo toho mohou vlákna pojmout až 25 % vlhkosti. Tuk a pot se odstraňuje praním (získaný lanolin se dá použít v kosmetice) a rostlinné příměsi se karbonizují (karbonizace vlny) kyselinou sírovou (zuhelnatí). 
 
 
 
 
  
    
  
Čisté vlákno sestává z keratinu, pigmentu a chemicky vázané vlhkosti. Z chemických prvků je 50% zastoupen uhlík, s dalšími 40 %kyslík a dusík. Povrch vlákna je šupinovitý.
Zvláštní struktura řetězcové molekuly dává vláknu vynikající pružnost a ohebnost (E-modul). Vlna je proto téměř nemačkavá, ale tím také méně pevná než jiná textilní vlákna a za mokra ztrácí dalších 10–20 % pevnosti. Barvení dvou partií vlny na úplně stejný odstín je sotva možné. Výrobky z vlny se musí chránit proti molům. Vlna je podstatně dražší než běžná textilní vlákna.
 
 
 

 
      
OVCE MERINO 

Druhy vln 
Počátky chovu ovcí sahají podle nálezů v dnešním Turecku a Iráku do období před 11 tisíci lety.
Celkový počet ovcí na zeměkouli v současné době přesahuje 1 miliardu, převážná část se však chová na maso a mléko. Na chovu se podílí: Čína se 171 miliony, Austrálie se 103, patnáctka Evropské unie s 99 a země bývalého Sovětského svazu s 65 miliony.
Plemena ovcí, od kterých se z části odvozují názvy vln, se (v odborné literatuře) rozdělují do 3 nebo 4 skupin:
Merino je velmi jemná vlna (cca. 14–25 mikronů), stapl 50–150 mm, silně zkadeřená, měkká, poměrně málo lesklá. Plemeno bylo vyvinuto ve Španělsku kolem roku 1700, v posledních více než 100 letech však zaujímá Austrálie (spolu s Novým Zélandem) u tohoto druhu dominantní postavení. Australská Saxon Merino dává ročně 3,5–6 kg a Peppin Merino až 18 kg potní vlny. Průměrná výtěžnost (podíl čistého vlákna na celkové stříži) přesahuje 50 %.
Cheviot nebo hladké vlny (v češtině také: anglické ovce) mají vlákna o délce 170–400 mm a tloušťce 40–44 µm, mírně zkadeřená, se zvláštním leskem. Průměrný střih přináší 3–7 kg potní vlny, výtěžnost je nižší než 40 %. Naprostá většina těchto ovcí se dnes chová na maso a mléko.
U tzv. nížinných ovcí (Čína, Rusko, střední Evropa) jsou účel chovu, délka a tloušťka vlákna podobné jako u cheviotu.
Kříženecké (crossbred) vlny vznikly křížením různých plemen a v závislosti na regionu, ve kterém se chovají ovce, je vlákno podobnější merinu nebo cheviotu. Produkované množství těchto vln přesahuje obě předchozí skupiny. Délka 100–200 mm, jemnost 27–40 µm, průměrná výtěžnost 39 %.

Světová spotřeba vlny 
Světová produkce potní vlny dosáhla v roce 2005 podle australských údajů 1,7 [7], ale podle údajů CIRFS (Mezinárodní sdružení výrobců textilních vláken) jen 1,2 miliony tun. [8]
Tři největší producenti (Austrálie, Čína a Nový Zéland) dodali k textilnímu zpracování více než polovinu.(Česká republika byla v roce 2006 4. největší dovozce vlny na světě)
Ke spřádání se ovšem dostane (po odstranění tuků a nečistot) cca. o 40 % méně vláken, takže průměrná spotřeba na obyvatele zeměkoule byla méně než 20 dkg a podíl vlny na surovinách pro textilní průmysl byl menší než 2 %. Zatímco celková spotřeba textilních vláken se v posledních 20 letech téměř zdvojnásobila, poklesla spotřeba vlny v té době asi o 40 %.

Výroba a použití vlněné příze 
Prakticky celá produkce vlněných vláken se zpracovává dvěma základními technologiemi: Výroba česané (včetně poločesané) a výroba mykané příze. Zcela výjimečně se ze směsi vlny s bavlnou vyrábí bavlnářskou technologií prstencové nebo rotorové příze. Všechny příze se soukají a z velké části se musí skát, protože pevnost jednoduchých přízí je zpravidla dotačující jen pro některé pletařské účely a jako útek.

Česaná příze 
Hlavní výrobní stupně: Mísení – mykání – česání – předpřádání – dopřádání.
Obleková tkanina z nejjemnější dosud známé příze (merinová vlna 16 μ)
Téměř celá produkce merinové vlny jde do přádelen česané příze. Jen menší část se vypřádá jako čistě vlněné příze, většina přízí se vyrábí ze směsí s umělými vlákny, méně se srstí jiných zvířat (angorská a kašmírská koza, velbloud atd.) a s zcela ojediněle ze směsi vlna/bavlna. Vlákna se dají vypřádat až do jemnosti 10 tex, z příze se vyrábí především lehké tkané a pletené svrchní oděvy.

Mykaná příze 
Postup výroby je podstatně kratší: Z mykacího stroje vychází přást, který se předkládá dopřádacímu stroji.
Z většiny cheviotů a hladkých vln se vyrábí mykaná příze, původně na tvíd a podobné hrubší svrchní ošacení. V posledních letech se tato vlákna, stejně jako vlny od nížinných ovcí, používají hlavně na výrobu kobercových přízí a také na výplň prošívaných přikrývek a polštářů.
Vlákna kříženecké vlny (většinou ve směsích se syntetickými materiály) se nachází v široké paletě výrobků z mykané příze, zejména ve tkaninách a pleteninách na svrchní ošacení, přikrývkách a přízích na ruční pletení.
Německá statistika z roku 1988 ukazuje příklad podílu jednotlivých druhů textilií z česané i mykané vlny na spotřebě vlněných vláken (v %):
Koberce a podlahovina 38, svrchní ošacení tkané 35, pletené 9, nábytkové tkaniny a přikrývky 5, ručněpletací příze 4, ponožky 2, ostatní 7.

Lanolin 
Významným vedlejším produktem z ovčí vlny ja lanolin, chemicky velmi složitý voskovitý tuk, složený zejména z cholesterolu, esterů a několika mastných kyselin. Používá se vkosmetice (změkčuje a zjemňuje pokožku; různé krémy), v textilním průmyslu (změkčovadlo; přidává se do některých pracích prostředků), v Kožedělném průmyslu, v lékařství afarmakologii (antibakteriální a hypoalergenní; podporuje hojení drobných popálenin; je použit pro výrobu vitamínu D3.


Literatura
Alfons Hofer, Stoffe : 1. Textilrohstoffe, Garne, Effekte, str. 167 - 210, 7. völlig überarbeitetet Auflage, Frankfurt am Main : Deutscher Fachverlag, 1992, ISBN 3-87150-366-5
Příručka textilního odborníka (SNTL Praha 1981) str. 104 –127, 165,166, 185, 186
 
 


Zdroj tohoto článku a copywrite: WIKIPEDIA  
 


PRAVÉ KAŠMÍROVÉ ŠÁLY– PRAVÉ PAŠMINY, ŠÁLY Z PŘÍRODNÍ VLNY, HEDVÁBNÉ ŠTÓLY VE VYSOKÉM LESKU.
Záruka kvality a pravosti materiálu. Osobní přístup ke každému zákazníkovi.
Odborná poradna o pašminách a textilních materiálech.
To je 
 
 
MARIPOSA-PASHMINA . 

Odborné konzultace renomované módní stylistky na info@mariposa-pashmina.cz .


PRAVÁ PAŠMINA JE ZNAKEM STYLU.
MARIPOSA PASHMINA JE NEJLEPŠÍ PŘÍTEL DO KAŽDÉHO POČASÍ
A PRO KAŽDOU PŘÍLEŽITOST. 
MŮŽETE HO MÍT. 
 

MARIPOSA PASHMINA

      
 Buďte krásní a šetřete přírodu - noste pravé přírodní materiály.
KAŠMÍR, VLNU, HEDVÁBÍ. 
 

© MARIPOSA PASHMINA  
 

Přečtěte si články:

►CO JE PAŠMINA  

►PŘÍBĚH PAŠMINY  

►PRAVÁ PAŠMINA či FALZIFIKÁT?  

►PÉČE O PAŠMINU - NÁVOD NA ÚDRŽBU  

►JAK NOSIT PAŠMINU  

►JAK NOSIT VLNĚNOU ŠÁLU A ŠTÓLU  

 
 
    
 

   

Shopping cart

Shopping cart is empty

Last viewed items
  • So far you have not visited any goods.
Currency

Indicative exchange rate:
EUR  (1 EUR) 25.71 Kč

 
Favorite (7)|Compare (0)
00
ČeštinaAngličtinaNěmčinaSlovenština
Currency
 
 
© MARIPOSA PASHMINA – HIGH QUALITY CASHMERE, WOOL, SILK SHAWLS, REAL PASHMINA
Favorite (7)|Compare (0)